Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/klient.dhosting.pl/amalyska/forumprorodzinne.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 90

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/amalyska/forumprorodzinne.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php:90) in /home/klient.dhosting.pl/amalyska/forumprorodzinne.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/classes/le-forcessl.php on line 198

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/amalyska/forumprorodzinne.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php:90) in /home/klient.dhosting.pl/amalyska/forumprorodzinne.pl/public_html/wp-content/themes/curated/includes/functions/maha-posts-view.php on line 58
Noworoczne Spotkanie RDD 2018 - forum prorodzinne

opis strony

Noworoczne Spotkanie RDD 2018

Noworoczne Spotkanie RDD 2018

Noworoczne Spotkanie RDD

 10 luty 2018 r.

napisała: Aleksandra Drzazgowska

 10 lutego br. w Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbyło się spotkanie noworoczne  opiekunów  zastępczych i dzieci z RDD naszego regionu. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Ks. Wojciecha z parafii NSJ w Olsztynie. Ks.Wojciech w trakcie homilii zwrócił szczególną uwagę na  Bożą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, zarówno te duchowe jak i fizyczne, zwłaszcza głód. Hojność Boga jest ogromna, nawet jeśli człowiek  wprost nie określa swoich potrzeb.

Po Mszy Świętej, zebranym Rodzinom życzenia pełne miłości i pokoju przekazała  Teresa Antczak,  wiceprezes Forum Prorodzinnego.

Kolejnym punktem spotkania  był montaż filozoficzno – literacki przygotowany przez Aleksandrę Drzazgowską. Autorka w swoim wystąpieniu podkreśliła m.in. że fundamentem każdego domowego ogniska powinna być miłość. Tożsamość dziecka najlepiej określa pewność, że kochane jest przez obojga rodziców. Gwarantem zaś dobrych relacji rodzinnych jest empatia, czyli rozumienie potrzeb i uczuć innych ludzi.  Jeśli dorastamy w klimacie ciepła, szacunku i serdeczności, to potem te uczucia przenosimy na grunt naszych rodzin. Nie ma idealnych ludzi. Życie to  nieustanna praca nad sobą, ciągłe staranie się. Jak żyć zatem?  Prymas Kardynał Stefan Wyszyński wskazywał, aby szanować każdego człowieka, przebaczać wszystko wszystkim, nie chować w sercu urazy i modlić się za nieprzyjaciół. Święty Brat Albert zachęcał aby dawać każdemu to czego potrzebuje, a nie to na co zasługuje, definiując w ten sposób sprawiedliwość.  W słowie skierowanym do dzieci, Aleksandra  Drzazgowska nawiązała do twórczości J. Ch. Andersena, którą zauroczony był K. I Gałczyński, gdy co wieczór przed snem czytał swojej córce Kirze baśnie znakomitego dramaturga. Poeta tłumaczył córce, że można być szczęśliwym mając tak jak Kaj i Gerda tylko po jednej skrzynce na oknie z krzakiem róży i można też posiadać cały ogród różany i nie dostrzegać piękna róży.

W dalszej kolejności swoją refleksją nad trudem  i radością płynącą z daru wychowywania powierzonych dzieci podzielili się Państwo Ewa i Zbigniew Karpowiczowie, którzy od 15 lat prowadzą RDD w Dywitach oraz Teresa  i Ryszard Górscy którzy tyleż samo lat prowadzą RDD w Ełku.

Początki były trudne, ale satysfakcja ogromna – wyznała  Pani Ewa Karpowicz. Ile dzieci tyle zmartwień i radości. Tyle historii, a każda inna od chwili przekroczenia progu naszego domu do chwili opuszczenia i założenia własnej rodziny. Kolejne dzieci odfruwają w dorosłość, następne pojawiają się w progu. Małe zmartwienia, duże troski, ale wszystko jest  do zniesienia, gdy w domu panuje wzajemna miłość i zgoda. Miłość małżeńska, podkreślił Zbigniew Karpowicz, jest największym gwarantem sukcesu w tej wyjątkowej misji .

Z kolei Państwo Górscy zwrócili uwagę, że rodzicielstwo to  wielki dar od  Boga zarówno w odniesieniu do biologicznych dzieci jak i przybranych. Duża rodzina to największe szczęście i dar nie każdemu dany. Czujemy dumę z pełnionej misji i tego , że udało nam się do tej pory dobrze wychować  niemałą gromadkę dzieci.  Duży stół i 10 par oczu wpatrzonych w nas to widok , który daje siłę i jest  motorem , aby naszym dzieciom ofiarować wszystko co najważniejsze, a nade wszystko własny czas.

W końcu przyszedł czas na który najbardziej czekały wszystkie dzieci , czas prezentacji , konkursów i prezentów. Młodzież i dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne  i sceniczne. Prezentacje piosenek o zimie w wykonaniu Julki,Zosi, Ady, Piotra, Anetki rozgrzały serca, umysły i wyobraźnię uczestników spotkania. W konkursie plastycznym zatytułowanym  „Szczęśliwa laurka” dzieci losowały przygotowane wcześniej życzenia  noworoczne i w zamian otrzymywały nagrody. Na zakończenie spotkania, wszyscy zostali obdarowani prezentami, których nie zabrakło na tegorocznym Zjeździe RDD dzięki hojności  naszych Darczyńców: pracowników Met Life, Rzecznika Praw Dziecka, Fundacji Dziecko i Rodzina oraz zaprzyjaźnionych Wydawnictw. Nasi Podopieczni otrzymali laptopy, książki, zabawki, odzież, różnorodne gry i gadżety. Radość w ich oczach, uśmiech pełen zachwytu to największy dar dla organizatorów, którzy w opinii uczestników spotkania zasłużyli na takie wyrazy uznania. Przytoczę kilka  refleksji przesłanych mailowo zaraz po zakończeniu spotkania: „ co roku z dużą radością przyjeżdżamy na spotkania organizowane przez Forum Prorodzinne”, „ przesyłamy ukłony dla Ks. Michała”, „dziękujemy Pani Teresie za magiczny wystrój sali”,  „Oleńko , dziękujemy za  zaangażowanie nie tylko sercem, ale całą swoją osobowością”, „ Książki poszły  w ruch już wieczorem,  komputer będzie służył do pomocy w nauce, jeszcze raz za wszystko dziękujemy.”