opis strony

Spotkanie opłatkowe małżeństw prowadzących Rodzinne Domy Dziecka oraz powierzonych ich opiece dzieci – 24 stycznia 2014 r.

Spotkanie opłatkowe małżeństw prowadzących Rodzinne Domy Dziecka oraz powierzonych ich opiece dzieci – 24 stycznia 2014 r.
Na zdjęciu: Wychowankowie z RDD w Olsztynie i mały Wojtek (wnuk Ewy Moroz) oraz od prawej: T. Antczak, A. Kowalska-Siedlecka, T. Górska (RDD Ełk), J. Neugebaer, E. Moroz (RDD Stare Juchy), P i A Krupińscy (RDD Nidzica), M. Seroka, M i M Niedźwiedzicy (RDD Olsztyn), ks. M. Tunkiewicz i A. Drzazgowska.

Spotkanie opłatkowe małżeństw prowadzących Rodzinne Domy Dziecka oraz powierzonych ich opiece dzieci – 24 stycznia 2014 r.

 

Napisała Aleksandra Drzazgowska

24 stycznia br. w Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbyło się spotkanie opłatkowe dla małżeństw prowadzących  Rodzinne Domy Dziecka oraz powierzonych ich opiece dzieci. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą, którą  w odprawił ks. dr Michał Tunkiewicz, prezes Stowarzyszenia „Forum Prorodzinne”. W słowie skierowanym do zebranych ks. Michał nawiązał m.in. do myśli  papieża Jana Pawła II, że dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera. Dzieci są przyszłością rodziny i ojczyzny. Troska i miłość, której doświadczą powraca po latach we wzajemnych relacjach i odpowiedzialności za los naszej Ojczyzny. Dzieci i rodzina  to największe bogactwo w życiu doczesnym. Dlatego Wasz trud i misja mają fundamentalne znaczenie w życiu społecznym naszego kraju. Niezwykle ciepłe słowa skierował ks. dr do zgromadzonych dzieci.

Drugą część spotkania, po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu życzeń uświetniła prezentacja bożonarodzeniowa przygotowana przez Aleksandrę Drzazgowską. Czyniąc dobro, sami stajemy się lepsi, a dzięki temu, przekonywała  Aleksandra Drzazgowska, także świat wokół nas staje się lepszy. Taka jest moc miłości. Nie zawsze od razu to widzimy, nie zawsze skutek jest natychmiastowy, ale zawsze uczynione dobro osiąga cel-przemienia ludzkie serca. Święta Bożego Narodzenia niosą w swym przesłaniu wartości nieprzemijające. Są to miłość i pokora, które są miernikiem ludzkiego serca. Prezentem pod choinką jesteśmy my sami, nasze troski, radości  i cierpienie. Jeśli potrafimy siebie, sobie nawzajem ofiarować, swój czas i dobro to jest to wtedy najpiękniejsze Boże Narodzenie. Wspominając Wigilii czas Pani Ola wyświetliła kilka zdjęć szopki,  którą  dla swoich wnucząt ustawiła w mieszkaniu przy choince oraz  świąteczne slajdy z poszczególnych domów rodzinnych. a następnie  udzieliła głosu opiekunom zastępczym  oraz dzieciom na  temat minionych świąt.

Dzieci z rodziny Halinki i Zygmunta Pajączkowskich rozpoczynają przygotowania do świąt już w czasie wakacji. Co roku latem, wyznały dzieci,  wykonujemy do naszej  szopki kolejną nową figurkę.Wspólna praca bardzo nas jednoczy i cieszy. Figurki Świętej Rodziny i zwierząt wykonane głównie z masy papierowej i gipsu urzekają wielkością i kunsztem. Są naprawdę urocze – co znakomicie obrazują załączone slajdy.

 

 

Z kolei w domu rodzinnym Ewy i Edwarda Morozów  w Starych Juchach oprócz licznych zabawek dzieci znajdują również pod choinką książki. Mamy ogromną bibliotekę, wyznała Pani Ewa, z której bardzo chętnie korzystają dzieci. Maluchom wieczorami czytamy książeczki. Starsze same dokonują wyborów czytelniczych. Nasze dzieci są oczytane. Bierzemy udział w licznych konkursach literackich i bardzo często zdobywamy nagrody, medale, dyplomy. Kto czyta, ten żyje dłużej i ciekawiej przez, pryzmat poznawanych ludzi,  miejsc i zdarzeń. W rozwoju dzieci ta pasja jest wyjątkowa i sprawia, że człowiek nigdy nie czuje się samotny.

Po wystąpieniu Pani Ewy wszyscy zebrani wysłuchali piosenki Cezarego Makiewicza „Poczytaj mi mamo”, którą artysta  skomponował w związku z ogólnopolską Akcją Cała Polska Czyta Dzieciom. Ten niezwykle ciepły utwór muzyczny ma niezwykłą moc terapeutyczną, tak bardzo potrzebną naszym dzieciom.

Na zakończenie spotkania Aleksandra Drzazgowska, obdarowując dzieci  słodyczami i różnorodnymi upominkami przekazanymi przez pracowników Amplico Life S.A i Towarzystwo Nasz Dom oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz zaprzyjaźnione wydawnictwa literackie.