opis strony

Koncert ku czci św. Jana Pawła II w Olsztynie

Koncert ku czci św. Jana Pawła II w Olsztynie

Z okazji XIX Dnia Papieskiego, które obchodzimy pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!” w olsztyńskiej hali Urania odbył się Koncert Papieski. Gwiazdą był obchodzący jubileusz 10-lecia istnienia zespół „Mocni w wierze”.

Koncert rozpoczęły słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie w 1979 r.: „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa, a raczej człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. (…) Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

– Te słowa zainspirowały nasz naród do powstania, do pójścia odważnie w przyszłość, czego znakiem stał się wielki ruch Solidarność, który po wielu tragicznych wydarzeniach doprowadził do transformacji ustrojowej w Polsce. Dzięki tym słowom Jana Pawła II dziś doświadczamy wolności – podkreśla koordynator Dni Papieskich ks. Michał Tunkiewicz.

– Gdy Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, nikt się nie spodziewał, że jedna osoba dokona takiego przewrotu w myśleniu i działaniu w Kościele i w świecie. Podobnie i my, jeśli otworzymy się na łaskę Bożą, możemy dokonać wiele w swoim życiu. Spotykanie się z Janem Pawłem II w Dni Papieskie jest uczeniem się, jak my możemy w swojej codzienności dokonywać wielkich dzieł – mówi bp Janusz Ostrowski.

Koncert był również okazję do rozmów ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pomagali w organizacji koncertu, kolportowali również materiały informacyjne o fundacji.

– Dzięki fundacji mam możliwość kontynuowania nauki na studiach. Rodzice nie byliby w stanie zapewnić mi dalszej edukacji. Musiałabym naukę zakończyć na szkole średniej. Dzięki pomocy finansowej mogę się uczyć. Dla mnie fundacja to przede wszystkim duża rodzina, mnóstwo przyjaciół i znajomych – mówi Daria.


Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media