VI Wojewódzki Zjazd Rodzinnych Domów Dziecka
(30 maja 2008)
Aleksandra Drzazgowska
koordynator ds.rodzinnych domów dziecka
Pomysł na organizację Wojewódzkich Zjazdów Rodzinnych Domów Dziecka1 zrodził
się pod koniec lat 90-tych z wielkiej potrzeby integracji i wymiany doświadczeń matek zastępczych. W tym roku mija setna rocznica powstania rodzinnych domów dziecka. To skłoniło organizatorów do wznowienia po kilkuletniej przerwie tej formy spotkań. 30 maja 2008 roku w ramach X Jubileuszowych Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, Forum Prorodzinne Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych we współpracy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zorganizowało VI Wojewódzki Zjazd Rodzinnych Domów Dziecka pod hasłem „Podaruj dziecku miłość”. Konferencji patronował Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Przewodniczący Rady ds. Rodzin oraz TVP3, Radio Olsztyn i Gazeta Olsztyńska. W organizację konferencji włączył się również Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących oraz Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie. Promowanie rodzicielstwa zastępczego to próba niesienia pomocy osamotnionym dzieciom doświadczającym przemocy ze strony najbliższych. Tegoroczny zjazd w swych założeniach niósł najprostsze, a jednocześnie niezwykle trudne przesłanie – dar bezinteresownej miłości dla dziecka. W bogatym programie znalazły się wystąpienia prelegentów: Tomasza Polkowskiego, Barbary Passini oraz Anity Sokulskiej i Aleksandry Drzazgowskiej.
Tomasz Polkowski zwrócił uwagę na ogromną rolę więzi w procesie wychowywania osamotnionych dzieci. W swoim wystąpieniu nawiązał do najnowszych osiągnięć amerykańskich psychiatrów i psychologów. Dr Barbara Passini, autorytet w tematyce rodzinnych domów dziecka, przekazała szereg praktycznych wskazówek odnośnie usamodzielniania dzieci. Anita Sokulska, nauczyciel-bibliotekarz Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie, ukazała jak cennym spoiwem w budowaniu więzi z dzieckiem jest czytanie książek. Montaż filozoficzno –literacki mojego autorstwa –„Dziecko jest wartością bezcenną” zadedykowałam rodzicom zastępczym i udowodniłam im, że już od starożytności w umysłach matek dziecko było wartością najważniejszą. Nawiązałam do macierzyństwa Kornelii – matki Grakchów2 i do dorobku bł. Matki Teresy z Kalkuty w pracy z dziećmi porzuconymi. Doświadczenia życia tych niezwykłych postaci stanowią dla nas, współcześnie żyjących, niewyczerpane źródło wiedzy jak opiekować się dzieckiem.
Dzieciom z domów dziecka najbardziej potrzeba miłości bezinteresownej. Rodzice zastępczy powinni pokochać dzieci takimi jakimi są, z całym bagażem doświadczeń. Pod wpływem takiej miłości mają dużą szansę wyrosnąć na porządnych i uczciwych ludzi. „Mówiło się dawniej, że trzeba mieć dobrą rękę do kwiatów, żeby ładnie rosły. W pewnym sensie potwierdzają to najnowsze badania naukowe – rośliny reagują na stany emocjonalne stykających się z nimi osób. Lepiej się rozwijają, gdy osoba, która je pielęgnuje, darzy je sympatią(…). Dziecko jest nie mniej wrażliwe od roślin. Potrzebuje kogoś, kto myśli o nim specjalnie i specjalnie się o nie troszczy. Jeśli już naprawdę nie może mieć matki – choćby zastępczej – niechby znalazło chociaż ciocię”3
Punktem kulminacyjnym konferencji było uhonorowanie wychowawców prowadzących rodzinne domy dziecka. Podziękowania, za trud wniesiony w wychowanie i kształcenie powierzonych dzieci, przekazała Anna Wasilewska, Wiceprezydent Miasta Olsztyn i Nela Chojnowska – 0chnik, Prezes Forum Prorodzinnego. Nie zabrakło również pięknie wydanych upominków książkowych dla wychowanków RDDZ (dar Urzędu Miasta Olsztyn).
Konferencję zakończono prezentacją nagrania, utworu muzycznego Cezarego Makiewicza 4 – „Poczytaj mi mamo”, napisanego w związku z ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom””. Ta wzruszająca piosenka, w wykonaniu dwójki dzieci przypomniała zebranym minione dzieciństwo, a mnie przeniosła w cudowne lata 60 –te, czasy kiedy to moja mama mnie i moim siostrom czytała do snu książki Kornela Makuszyńskiego z pięknymi ilustracjami Mariana Walentynowicza, a nieżyjąca babcia Monika nagrzewała kołderki termoforem.
Z ankiety przeprowadzonej bezpośrednio po konferencji wynikło, że istnieje potrzeba organizacji tego typu spotkań. W świecie bowiem nieustannego zmagania się dobra ze złem i rażących przejawów agresji wobec najmłodszych, spotkania ludzi o wielkim sercu są bezcenne.
1 W terenie Warmii i Mazur funkcjonuje 15 rodzinnych domów dziecka. Wychowuje się w nich ponad sto dzieci.
2 .Kornelia,jedna z najzdolniejszych i najbardziej wykształconych Rzymianek. Tradycja lit. uczyniła z niej idealny obraz żony i matki. Profesor Władysław Kopaliński w swoim znakomitym dziele „Słoniku mitów i tradycji kultury”(PIW 1985) opisuje następujące zdarzenie. Gdy Kornelię odwiedziła pewna matrona rzymska i pokazała jej swoją kosztowną biżuterię. Kornelia przyprowadziła swych obu małych synków i powiedziała : „A oto są moje klejnoty”.
3 M.Braun-Gałkowska : Psychologia domowa. Olsztyn 1990. Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, s. 121
4 Cezary Makiewicz- znany olsztyński muzyk. Śpiewa, gra na gitarze, komponuje, pisze teksty.Na repertuaskładają się ballady folk, country i bluegrass .